VYDÁNO K 60. VÝROČÍ PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ V KVĚTNU 1945
K 50. výročí pražské revoluce v roce 1995 vydal Dr. Bohumil Kobliha reportáž na pokračování v exilovém listě Denní Hlasatel v Chicagu v USA.
K 60. výročí pak tyto historické záznamy rozšířil na knihu, která vyšla v roce 2005.
Bylo mu tehdy přes čtrnáct let, ale přes svůj nízký věk dokázal výstižně zaznamenat v chlapeckém deníku skutečné události z května 1945. V knize tyto své postřehy doplnil citacemi z archivu svého otce (jednoho z velitelů Pražského povstání) členů České národní rady i publicistů doby a vše oživil autentickými fotografiemi a dokumenty.
Revoluce byla spontánní a složitá. Lidský život není chladná kalkulace. Někdy se musí jednat nejen proto, že „politika je čin", ale proto, že v žilách vře krev!
Dr. Kobliha žije od roku 1969 v Londýně. Na jeho kontě je kolem třech tisíc větších či menších publikovaných literárních prací v nakladatelstvích, novinách, magazínech, ale i na ČT a Českém rozhlase.
Vydání: 1.
Datum vydání: 2005
Formát: 165 x 240 mm
Vazba: pevná
Stran: 112
EAN: 978-80-86781-05-1
(Narozen 1931 Praha, zemřel 24.6.2015 Londýn) Vystudoval ČVUT v Praze v roce 1954 jako strojní inženýr a později se specializoval na obor Výstavba průmyslových závodů a management. Po invazi bratrskými armádami v roce 1968 odešel do exilu a v Londýně žije dosud. Zde také dosáhl anglických inženýrských kvalifikací, evropské kvalifikace (EUR Ing) a anglického doktorátu (PhD). Mimo Evropu pracoval celkem pět let, a to na projektech přímo v Indii a Saudské Arábii a učil na UNZA (University of Zambia) v Lusace. Zúčastnil se celé řady mezinárodních vědeckých konferencí se svými příspěvky. Pracoval také politicky. V Londýně spoluzakládal celoexilové Naardenské hnutí v roce 1969 a byl do roku 1976 jeho generálním tajemníkem. Ve své publikační činnosti má široký záběr od odborných inženýrských publikací až po politické články a eseje. Do krásné literatury, umění a dramatu zasáhl většinou pod rodným jménem své matky pseudonymem Milan Křesadlo. Na jeho kontě je do současnosti zhruba 3000 prací rozsetých většinou po publikacích, exilových novinách a magazínech, ale i na ČTV a rozhlase. Ženatý, jedna dcera.
Vypukla rakousko - pruská válka, která byla ukončena po porážce Rakouska, mírem pražským 23. srpna téhož roku
Byli zatčeni čeští politikové Karel Kramář a Josef Scheiner
V Chrudimi zemřel český spisovatel-buditel Josef Liboslav Ziegler. Studoval bohoslovectví na pražské univerzitě a později působil v duchovní správě v Dobrušce, v Dobřanech a později jako profesor na bohosloveckém ústavu v Hradci Králové
Královští místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, Jaroslav z Martinic a písař Filip Fabricius byli zástupci českých stavů svrženi okny české kanceláře do hradního příkopu. Tato druhá pražská defenestrace byla počátkem
Zemřela dánská královna Dagmar (vlastním jménem Markéta), choť Valdemara II. a dcera českého krále Přemysla Otakara I. Česká princezna se stala národní světicí Dánů, blahodárně působila na královu povahu, orodovala za poddané, pom
Dcera krále Jiřího z Poděbrad Kateřina byla ten den zasnoubena králi Mayášovi uherskému
V Praze zemřel český buditel, politik a dějepisec František Palacký - Otec národa