Po staletí tvořila šlechta elitu evropských států a nejinak tomu bylo i v habsburské monarchii. Tato tradice zůstala zachována až do rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918, i když se její společnost v posledních dekádách své existence radikálně proměnila. Otázkou však zůstává, zda se změnila i samotná šlechta. Představovala skutečně stále první společnost říše ? Jaká byla její podoba a struktura ? Kdo mohl vůbec na šlechtický titul dosáhnout ? Odpovědi na tyto otázky se pokusí nabídnout první publikace tohoto druhu která vychází v České republice.
Vydání: 1.
Datum vydání: 2023
Vazba: pevná
Prof. PhDr. Jan Županič, Ph.D. (*1972) je od roku 2014 univerzitním profesorem na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a od roku 2021 působí také v Historickém ústavu Akademie věd České republiky. Hlavním tématem, jeho výzkumu jsou dějiny habsburské monarchie v moderní době a vývoj šlechty a společenských elit. Je autorem řady odborných studií na toto téma.
Vlastním jménem Johánek Wölflinův z Pomuka, generální vikář pražského arcibiskupství.V Itálii dosáhl titulu doktora práv a po svém návratu do Prahy se stal gen.vikářem u arcibiskupa Jana z Jenštejna. Tohoto roku padl za oběť hněvu krále Václava IV. na mířeného proti arcibiskupovi, protože potvrdil jako zastupce arcibiskupa volbu nového opata v Kladrubech, ačkoliv král hodlal přeměnit tamní benediktinské opatství na biskupství. Vzhledem k tomu, že arcibiskup byl tou dobou v Roudnici padl za oběť králova hněvu právě Jan Nepomucký, který byl po krutém mučení utopen ve Vltavě.
Maršál Radecký z Radče svedl první vítěznou bitvu u Mortary.
V Praze zemřel český král Jiří z Poděbrad v nedožitých 51 letech.
Císař Karel IV. založil v Praze klášter servitů Panny Marie na Botiči
Pražané s Janem Žižkou oblehli a útokem dobyli město Beroun.